Blog
Tax alert – fiskus nie zajmie majątku na wypadek sankcji VAT
29 maja 2023 r. NSA wydał uchwałę, zgodnie z którą zabezpieczeniem nie można objąć sankcji VAT. Zdaniem NSA, przedmiotem zabezpieczenia może być tylko zobowiązanie podatkowe. Sankcja VAT stanowi natomiast
dodatkowe zobowiązanie podatkowe niepodlegające zabezpieczeniu.
Alkohole i odliczenie VAT
Dziś na tapetę bierzemy wydatki alkoholowe – jak inaczej możemy świętować nadchodzący dzień whisky? W biznesie i podatkach ten temat jest dość kontrowersyjny – co z kosztami i odliczeniem VAT?
Niedobory a prawo do odliczenia VAT
Z opublikowanego niedawno uzasadnienia do wyroku NSA z 14 października 2022 r. (sygn. I FSK 1323/18) wynika, że w przypadku stwierdzenia niedoboru towarów, dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT przy ich zakupie, nie ma znaczenia jak okoliczności towarzyszące lub wywołujące powstanie niedoborów towarów zostaną zakwalifikowane na gruncie karnym (kradzież, zniszczenia cudzego mienia). Dla odliczenia podatku ważne jest, aby to podatnik nie przyczynił się w sposób zawiniony swoimi działaniami lub zaniechaniami, do powstania takiego stanu
Zatrzymany w spółce zysk daje podatkową oszczędność
Po sporządzeniu sprawozdań finansowych wielu podatników zna już swój wynik. Jeśli spółka osiągnęła zysk to wielu wspólników z pewnością zastanawia się nad jego podziałem (o ile nie musi być przeznaczony na pokrycia straty z lat ubiegłych). A co jeśli wspólnicy zdecydują się pozostawić zysk w spółce, przekazując na kapitał zapasowy czy rezerwowy. Czy takie rozwiązanie daje spółce jakieś korzyści? Od pewnego czasu tak.
Tax alert – odwrotne obciążenie podatkiem VAT
Od 1 kwietnia 2023 r. w życie wchodzi czasowe odwrotne obciążenie podatkiem VAT gazu, energii elektrycznej i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
Podatek od przerzuconych dochodów: Czas na rozliczenie za 2022 rok i kluczowe informacje dla podatników CIT
Termin jego płatności za 2022 rok przypada już niedługo, bo 31 marca, czyli w terminie złożenia zeznania podatkowego (MF opublikowało projekt rozporządzenia wydłużającego ten termin, ale wg stanu dziś nie zostało ono jeszcze podpisane).
NSA: obowiązek weryfikacji przez polskiego podatnika CIT, czy podmiot, na rzecz którego wypłacana jest dywidenda jest jej rzeczywistym właścicielem
W ostatnich dniach w mediach społecznościowych i prasie branżowej można było dostrzec wiele publikacji na temat ważnego wyroku NSA w sprawie podatku u źródła.
Sprawa dotyczyła obowiązku weryfikacji przez polskiego podatnika CIT, czy podmiot, na rzecz którego wypłacana jest dywidenda jest jej rzeczywistym właścicielem.
Pączki z adwoVATem
Dziś, jak co roku, świętujemy tłusty czwartek! Z tej okazji słów kilka o ujęciu pączków i podobnych wydatków w kosztach firmy i w VAT.
Coraz bardziej popularną praktyką jest kupowanie słodkości w tym dniu i dzielenie się nimi z pracownikami. Bądźmy szczerzy – wszyscy lubimy takie gesty. Czy w takim razie możemy swobodnie zaliczać podobne wydatki w kosztach? To zależy…
Pióra, prezenty i podatki: jak fiskus widzi nasze wydatki na reprezentację?
Lubimy pisać piórami. Mają w sobie to coś. Coś też podatkowego – reprezentację. Tak przynajmniej uważa fiskus. Nie do końca się z nim zgadzamy, ale po kolei. Wydatki poniesione na reprezentację nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, wydatki na reklamę tak. Pojęcie reprezentacji nie dostało zdefiniowane w ustawach o podatkach dochodowych.
Obowiązkowe wystawianie faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)
Ministerstwo Finansów przedstawiło do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, tzw. pakiet Slim VAT 3.