Podmioty powiązane realizujące transakcje kontrolowane muszą do końca listopada 2024 roku złożyć formularz TP-R, dostarczając szczegółowych informacji o swoich transakcjach. Obowiązek ten dotyczy również transakcji z krajami uznawanymi za „raje podatkowe”. Niezłożenie formularza w terminie lub podanie nieprawidłowych danych może skutkować poważnymi sankcjami karnymi skarbowymi.
Jak co roku, podmioty powiązane, realizujące transakcje kontrolowane mają obowiązek złożenia TP–R. Od kilku lat termin raportowania ulegał zmianom. Przyczyną była tocząca się pandemia, ale również wprowadzone zmiany i zupełnie nowa odsłona formularza.
W formularzach raportowanych od 2022 roku nie trzeba składać oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji TP i rynkowym charakterze stosowanych cen, a formularz TP–R podatnik składa naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego.
Zgodnie z przepisami Ustawy o CIT termin na złożenie formularza TP–R upływa wraz z końcem 11 miesiąca od zakończenia roku podatkowego. Dla większości podatników będzie to zatem koniec listopada 2024 roku i na ten moment nie zapowiada się, żeby było inaczej.
Raportowanie TP-R nie dotyczy wyłącznie podatników posiadających podmioty powiązane (niezależnie czy kapitałowo, osobowo, rodzinnie czy w inny sposób wynikający z art. 11a ust. 4 Ustawy o CIT lub art. 23m ust. 4 Ustawy o PIT) i realizujących transakcje kontrolowane, ale również dotyczy podmiotów realizujących obrót międzynarodowy (lub inne transakcje) z krajami, które zostały uznane za tzw. „raje podatkowe”.
Pamiętajmy o tym, że dla niektórych transakcji zastosowanie zwolnienia z obowiązku dokumentacji cen transferowych nie zwalnia z obowiązku złożenia informacji T–PR. W informacji TP–R podatnicy zobowiązani są do wykazywania również zwolnionych transakcji kontrolowanych takich, jak wszelkie transakcje zwolnione na podstawie art. 11n pkt 1 (zwolnienie dla transakcji krajowych), ale również transakcje korzystające z uproszczeń safe harbour, czy transakcje tzw. „czystego refakturowania”.
Uwaga na transakcje z „rajami podatkowymi”
W formularzu TPR należy ewidencjonować transakcje inne niż transakcja kontrolowana, przeprowadzane z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową lub zagranicznym zakładem położonym na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. transakcje rajowe).
Wykaz krajów został opublikowany na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 11j ust. 2 Ustawy o CIT lub art. 23v ust. 2 Ustawy o PIT.
Należy pamiętać, że progi dokumentacyjne i raportowe dla transakcji „rajowych” są dużo niższe niż dla transakcji
z podmiotami, które nie są tzw. „podmiotami rajowymi”.
O tym jak należy określić obowiązek dla każdej transakcji pisaliśmy tutaj.
Nowy formularz TP–R
W 2023 roku na Portalu Podatkowym udostępniono nowy formularz TP–R (5) dostępny jedynie w wersji webowej. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, nie jest już dostępny format pdf. Formularz TPR (5) służy do złożenia informacji o cenach transferowych za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2021 r. Zaległe informacje TP–R należy składać na druku obowiązującym w danym roku.
Formularz zawiera wiele informacji o podatniku, jego sytuacji oraz realizowanych transakcjach.
Zgodnie z Rozporządzeniem MF ws. informacji o cenach transferowych[1] są to:
- wskazanie organu, do którego jest składana, cel złożenia informacji i okres, za jaki jest składana;
- dane identyfikacyjne podmiotu;
- ogólne informacje finansowe podmiotu;
- informacje dotyczące podmiotów powiązanych i transakcji kontrolowanych;
- informacje dotyczące stosowanych cen transferowych oraz metod ich weryfikacji;
- dodatkowe informacje lub wyjaśnienia dotyczące danych lub informacji, o których mowa w pkt 2–5 ;
- oświadczenie podmiotu o tym, że lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona zgodnie
ze stanem rzeczywistym, a ceny transferowe objęte tą dokumentacją są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
Formularz TP – R jest podpisywany przez następujące osoby:
- osobę fizyczną w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną;
- osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- kierownika jednostki w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości;
przy czym nie jest dopuszczalne podpisanie tej informacji przez pełnomocnika, z wyjątkiem pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.
Co w przypadku zarządu wieloosobowego?
W przypadku zarządu wieloosobowego TP–R może złożyć jeden wyznaczony członek zarządu. Jednakże określenie jednej osoby z organu wieloosobowego, jako osoby odpowiedzialnej za składanie TP–R nie zwalnia pozostałych członków tego organu z indywidualnej odpowiedzialności za niewykonanie tego obowiązku. Wszyscy członkowie organu są wspólnie odpowiedzialni za złożenie informacji o cenach transferowych.
W przypadku niezłożenia formularza TP–R, podania w nim danych niezgodnych z lokalną dokumentacją cen transferowych lub ze stanem rzeczywistym (lub niezłożenia go w terminie), osoby te ponoszą odpowiedzialność karną skarbową w wysokości 720 stawek dziennych (art. 80e KKS). Za złożenie formularza TP–R po terminie wartość sankcji wynosi „jedynie” do 240 stawek dziennych.
Obszar cen transferowych i związane z nim obowiązki są bardzo istotne z punktu widzenia zabezpieczenia ryzyka podatkowego. Obserwujemy zwiększone zainteresowanie ze strony organów podatkowych w realizowanych kontrolach, dlatego szczególnie uczulamy, aby obowiązki te wypełnić prawidłowo i w ustawowych terminach.
[1] Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia 2022 r. w sprawie informacji o cenach transferowych
w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. poz. 1934 z późn. zm.) lub Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia 2022 r. w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. poz. 1923 z późn. zm.).