W świecie podatków zmiany są nieuniknione, a ich skutki odczuwają zarówno przedsiębiorcy, jak i samorządy. Jednym z najnowszych przykładów są zmiany w zakresie podatku od nieruchomości, w tym wprowadzenie nowego załącznika do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który zawiera katalog obiektów kwalifikowanych jako budowle.
Co to oznacza w praktyce?
Zdaniem ustawodawcy załącznik ma na celu rozwiązanie dotychczasowych sporów z organami podatkowymi, usunięcie rozbieżności interpretacyjnych – nowy załącznik reguluje zasady opodatkowania m.in. silosów, obiektów kontenerowych (trwale związanych z gruntem) czy kiosków (trwale związanych z gruntem), których opodatkowanie do tej pory budziło wiele kontrowersji i wielokrotnie wiązało się z długoletnimi bataliami sądowymi.
Co istotne, ustawa wprowadza również nową definicję „trwałego związania z gruntem”, która odgrywa kluczową rolę w klasyfikacji części obiektów jako budowli. Zgodnie z projektem trwałe związanie z gruntem obejmuje nie tylko fundamenty, ale również inne elementy techniczne powodujące, że obiekt jest funkcjonalnie nieruchomy i dające temu obiektowi możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznych – potocznie mówiąc według nowej definicji o tym czy obiekt jest trwale związany z gruntem decyduje tzw. „test warunków atmosferycznych” czy „test wiatru”.
Pozytywnie należy ocenić sam fakt wprowadzenia takiej definicji, jednak zaproponowana zmiana otwiera pole do nowych, rozszerzających interpretacji i wymaga większej uwagi ze strony podatników.